Bitter Çikolata Kalp Dostu

6.716 Görüntüleme Sağlık, Beslenme 0 Yorum

Yapılan çalışmalara göre nedenleri ne olursa olsun, yaşadığımız stres dolu anlarda tüketeceğimiz bazı besinler bizi sakinleştiriyor. İşte böyle zamanlar için hem sağlıklı, hem de sizi gerçekten sakinleştirecek besinler listesine bir göz atın isterseniz…

Meyvelerin Gücü

Kiraz, çilek ve böğürtlen gibi meyvelerin içeriğindeki karbonhidrat yavaşça şekere dönüşürken sizi mutlu edecek ve aynı zamanda vücudunuz bir şeker bombardımanına tutulmamış olacaktır. C vitamini açısından  güçlü olan meyveler sayesinde vücudunuzdaki kortizol hormonu azalacak ve kendinizi daha az stresli hissedeceksiniz.

Çikolata Mucizesi

Özellikle siyah çikolata %70 oranında kakao içeriyor. İçeriğindeki güçlü antioksidanlardan olan flavanoid sayesinde rahatlayabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Bitter Çikolata Kalp Dostu

Yeni araştırmalar ‘bitter’ olarak da bilinen sade çikolatanın kalbe iyi geldiğini ortaya koydu. İnsan sağlığı için sanılandan daha yararlı olduğu belirtilen sade çikolatanın bundan sonra tıbbi amaçlarla kullanılabileceği belirtiliyor.

 

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın stresinizi azaltabileceği aklınıza gelmiş miydi? İçeriğinde doğal olarak bulunan folik asit sayesinde kuşkonmaz da sizi rahatlatacaktır. Yoğurdun içine karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Elma yemeyi unutmayalım

Elma antioksidan içermesi bakımından kalp sağlığı açışından da yararlı olmasının yanı sıra, cilt yaşlanmasını da geciktiriyor. İçeriğinde %85 su, %12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A,B1,B2,B5,C,E ve PP bulunan elmanın kas ve sinir sistemi için gerekli olduğu bildirildi. Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elma yatmadan önce yenildiği takdirde rahat bir uyku sağlıyor.

Kendinize mola verin

Kendinize bir mola verin. Biraz uzanıp dinlenin. Önemli bir konuşma veya yapacağınız iş öncesinde C vitamini almanız, ruh halinizi çok daha iyi hale sokacaktır. Kan basıncını düşüren ve kortizol hormonlarını azaltan C vitamini sayesinde hem damak lezzetiniz artacak, hem de stresiniz aşağıya çekilecek.

Bizim Aile Dergisi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş