Mona Rosa Şiirinin Hikayesi

19.914 Görüntüleme Sezai Karakoç 3 Yorum

Mona Rosa'nın Hikayesi

Sezai Karakoç üniversite yıllarında sevdiği kıza bu şiiri yazar..Ve bir gün ders ortasında kalkıp onlarca kişinin önünde şiiri kıza okur.. Ancak hiç beklemediği bir tepki alir.. Kız onu aşağılar.. Köşesine çekilir adam.. Okulunu bitirir.. Elazığ’a yerleşir.. Ve yıllar sonra kızla burda karşılaşırlar.. Kız evlenmiştir.. Kocasının tayini çıkmıştır buraya.. O güne kadar hiç konuşmamıştır kızla üniversiteden sonra.. Kız şiiri bir kere daha okumasını ister.. Dayanamaz okur sevdiği kadına şiiri tekrar.. Ve kız bunalıma girip intihar eder..Kaynak: Bilinmiyor.

Şiirin Hikayesi

Sezai Karakoç, üniversitede iken sınıf arkadaşı olan Muazzez Akkayam'a aşık olur. M.A. ise sınıfın en serseri çocuğuna aşıktır. Karakoç, evlenme teklif eder ve reddedilir. Okul boyunca M.A.nın peşinde koşar ve yazları Geyve'ye giderek kızı uzaktan izler. Ancak karşılık alamaz. Okulun son günü yine evlenme teklif eder ve bir kez daha reddedilir. M.A. diğer çocuk ile evlenir ve bir süre sonra boşanır. Sonra Sezai Karakoç'a gelerek, beni hala istiyor musun?; diye sorar.

Karakoç, devam eden tüm aşkına rağmen ben gönlümün sultanını buldum cevabını verir. M.A. da, eve gider gitmez intihar eder. S. Karakoç ise bu olaydan sonra hiç evlenmez. Şiirin mısralarının ilk harflerine bakıldığında kızın ismi ortaya çıkmaktadır.

Kaynak

M-U-A-Z-Z-E-Z A-K-K-A-Y-A-M

Monna Roza Şiiri Sözleri

Sezai KARAKOÇ

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş