Fizik Hayatımızın Her Anında Var

8.011 Görüntüleme Fizik 7 Yorum

Öyle bir araba prototipi yapacaksınız ki, balon ile bu araba yol alacak, haydi çalıştırın beyin dalga kaynaklarınızı... Fizik; korkulu rüya, anlaşılmaz, yapılamaz diye tanımlanır. Ama ben biliyorum ki "fizik hayattır" sloganını benimseyen herkes, fiziğin kendinden bir parça olduğunu anlayacak. Günlük hayatınızda etrafınızda gerçekleşen her olay fizikle mutlaka alakalıdır.

Evinizden işinize gitmek üzere çıktınız. YÜRÜYORSUNUZ, düşündünüz mü sürtünme kuvveti olmasa idi neler olurdu? Her adımda dünyayı geriye ittiğinizi düşündünüz mü? ARABA kullanıyorsunuz, motor olmasaydı ya! İVMELİ bir hayat yaşıyorsunuz. Ya herşey aynı olsaydı! GECE gökyüzüne bakıyorsunuz, yıldızlar sistemler ne güzel, belki de geçmişe bakıyorsunuz çünkü o yıldızlar çoktan öldü ve ancak ışıkları size ulaşabilmiş. KONUŞUYORSUNUZ etrafınızdakilerle, insanlığın gerektirdiği gibi, çünkü ses yayılır ortamda, ya olmasaydı bir ortam nasıl haykıracaktık sevdiğimizi sevdiklerimize. AYNALARA bakıyoruz sadece iyi görünüyor muyuz diye. Biliyor muyuz sahte bir dünyada aciz ve sıkışmış olduğumuzu. Zahiri diyoruz görüntümüze ya o gerçekse.

Bu açıklamalardan sonra diyorum ki size; gelin önyargıları bırakalım ve fiziğin sarhoş eden dünyasına dalalım, kaldırma kuvvetinden faydalanıp balonla çalışabilen bir araba maketi nasıl yaparız bunu düşünelim? Bunu düşünürken bile fiziğin içine aktığınızı hissedeceksiniz. En uzun yolu (15m) alabilen balonlu bir araba nasıl yapılır? Sizlere öğrencilerimin yaptığı bir model sunacağım, yanıtlarınızı heyecan içinde bekliyorum. 

Elif Açıkkaya

(Fiziksever) Fizik Öğretmeni

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş