Kasabada yaklaşık 50 hane de ağaç atık ve yongalarıyla ısınıyor

2.958 Görüntüleme Bilimsel Haberler 4 Yorum

Almanya'nın Freiburg kentinin kuzeyindeki Freiamt kasabası, yenilenebilir enerji üreterek, enerji açısından tamamen kendine yeterli hale geldi.4300 nüfuslu kentin Belediye Başkanı Hannelore Reinbold-Mench turistik bir tarım kasabası olan Freiamt'da gazetecilere yaptığı tanıtım gezisinde, yılda 13 milyon kilovat saat elektrik enerjisi ürettiklerini, bunun gereksinimlerinden fazla olduğunu belirtti.

Sakinleri, ineklerin memesinden çıkan sütün sıcaklığını duş suyunu ısıtmak için kullanan, elektrik üretmek için samanlığın çatısını fotovoltaik panellerle kaplayan, çiftliğini, komşularını ve spor kulübünü ısıtmak için biyogaz tesisi kuran kasabanın tepelerinde kurulu her biri yılda 3 milyon kilovat saat üretim kapasiteli dört rüzgar türbini de 1000 kadar haneye elektrik sağlıyor.

Belediye Başkanı Reinbold-Mench, Almanya'da yenilenebilir enerjiyle ilgili yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle rüzgar türbininden elde ettikleri elektriğin kilovat saatini 18 sentten yerel elektrik dağıtım şirketine satmaya başlayabileceklerini belirtti.

rüzgar enerjisi

Almanya'da yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte samanlığının çatısına 50 metrekare fotovoltaik panel yerleştiren çiftçi de yılda ürettiği 30 bin kilovat saat elektriğin kilovat saatini 53 sentten satabilecek. 38 hektar tarla süren bu çiftçi için bu ek maddi gelirin önemine dikkat çekildi.

Almanya'nın yenilenebilir enerji açısından bu örnek kasabasında, 75 fotovoltaik tesisle 150 hanede de kendini hemen amorti eden su ısıtma amaçlı güneş panelleri bulunuyor.

45 ineğinden günde 900 litre süt elde eden bir başka kasaba sakini ise hayvanların memesinden 32 derecede çıkan sütün sıcaklığından yararlanarak, duş ve musluk suyunu ücretsiz ısıtma olanağı elde ediyor.

Kasabada yaklaşık 50 hane de ağaç atık ve yongalarıyla ısınıyor.

Federal Çevre Bakanı Sigmar Gabriel de yenilenebilir enerji üretim ve kullanımında bir patlama beklediğini belirterek, şu anda bu yöntemle yüzde 10 olan elektrik üretimi miktarının 2020'de yüzde 20'yi aşmasını beklediklerini söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş